Przestrzeń Artystyczna

Srebrnogórska Przestrzeń Artystyczna „Aniołek” mieści się przy Pl. Wypoczynkowym w centrum Srebrnej Góry.
To dawny obiekt sakralny -były kościół ewangelicki. Obecnie budowla ta o niezwykle urokliwym klimacie i przyległy do niej teren zielony użytkowane są przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji i służą mieszkańcom i nie tylko jako przestrzeń do artystycznej ekspresji.

 

Przestrzeń SPA, ze względu na swe położenie w sercu niewielkiej urokliwej miejscowości, zwanej niegdyś "Perłą Gór Sowich", architekturę i rozwiązania techniczne, stała się miejscem tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki we wszystkich jej przejawach -teatralnych spektakli, kameralnych koncertów, recitali, wystaw, konferencji, warsztatów i in.

Doskonale nadaje się jako miejsce spotkań rekreacyjnych, warsztatowych oraz realizacji najróżniejszych projektów m.in. artystycznych, widowisk teatralnych, koncertów, pokazów, prelekcji.Do tej pory Srebrnogórska Przestrzeń Artystyczna wspomagała m.in. takie projekty jak:

  •  Work In Progress Arts Meeting (http://kejos.org/kejos/dzialania-organizacyjne/work-in-progress-arts-meeting/, https://cojestgrane.pl/polska/dolnoslaskie/budzow/wydarzenie/zyk/work-in-progress-art-meeting-2009/bylo)
  • Koncerty: Daga Dana, Włodzimierz Kinior Kiniorski, Małe Instrumenty, Trio Rosava, i in.
  • FortArt
  • Majówka Srebrnogórska 2011, 2012, 2016                                                                                             

                                                                                                                                                                                                                   
Wielokrotnie odbywały się tu:

  •     Srebrnogórskie konferencje historyczne
  • Warsztaty fotograficzne (http://srebrnagora.tumblr.com/
  • Warsztaty i plenery malarskie
  • Warsztaty śpiewu
  • Warsztaty tańca

Ze względu na inspirujący charakter SPA, jej organizację (opieka GOKSiR w Stoszowicach), urok miejscowości i tutejszą bogatą bazę noclegową, szczególnie serdecznie polecamy SPA jako przestrzeń do realizacji warsztatów czy plenerów z własnym programem. Dysponując dodatkowo, po sąsiedzku usytuowanym budynkiem GOKSiR i doświadczeniem, służymy wsparciem na etapie organizacji i realizacji warsztatów.

Budynek o powierzchni użytkowej 279,30 m2 tworzy duża i wysoka nawa główna wraz z prezbiterium oraz jedną niewielką emporą. Odkryta drewniana więźba dachowa, łukowe duże okna i prostota wykończenia nadają przestrzeni przyjemnego charakteru. SPA wyposażona została w dwie toalety oraz natryski, usytuowane w podpiwniczeniu. Okolica pozostaje atrakcyjna każdą porą roku, a ogrzewana przestrzeń zachęca do korzystania z niej także zimą, czy w okresie jesienno -zimowym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z nami swoimi talentami, pomysłami i być może w przyszłości zrealizować je w Srebrnej Górze.

Rys historyczny:

Kościół pod wezwaniem świętego Michała - pierwotny wzniesiony w latach 1578-92 spłonął w 1633 roku. Został odbudowany, oraz została dodana wieża w 1659 roku. W 1802 roku wyremontowany; uruchomiono zegar na wieży, który wybijał godziny między 6-20. Po raz kolejny zniszczony w 1807 podczas oblężenia Srebrnej Góry. Na jego miejscu - na środku spadzistego placu targowego - wzniesiono nowy w l. 1808-16 z wieżą (remontowaną w 1858 r.).

Po wojnie opuszczony ze względu na uszkodzenia; w latach 1970-72 przerobiony na hotel i restaurację. W wyniku adaptacji do wnętrza które kiedyś posiadało 2 kondygnacyjne empory wprowadzono 3 kondygnacje pokojów hotelowych. Zachowano zaś
bryłę i elewację. Wieżę odrestaurowano w 1976 roku. Jest to budowla na rzucie prostokąta, z dostawioną smukłą wieżą, zwieńczoną hełmem z prześwitem. Obecnie w środku zlikwidowano empory, pozostawiając jedynie niewielką część jednej. W nocy kościół jest bardzo efektownie podświetlony, a jego wieża widoczna prawie z każdego punktu w Srebrnej Górze.

http://dolnoslaskie.fotopolska.eu/

GOKSiR ul. Letnia 10, Srebrna Góra, woj. dolnośląskie tel. 748164552